- Програми ЄК з ядерної безпеки
- TACIS
- INSC
- EI-INSC
- Зацікавлені сторони
- Посилання
Програми ЄК з ядерної безпеки
Після катастрофічної аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році розпад Радянського Союзу в 1990 році відкрив двері для допомоги західними країнами Україні в підвищенні ядерної безпеки в атомній галузі.
Взаємодія Європейського Союзу з Україною розпочалася в 1991 році зі створення фінансового інструменту «Технічна допомога Співдружності Незалежних Держав» (ТАСІС).
У сфері ядерної безпеки на зміну ТАСІС у січні 2007 року прийшов «Інструмент співробітництва з ядерної безпеки» (ІСЯБ). Програма ІСЯБ, спрямована на сприяння підвищенню ядерної безпеки в усіх третіх країнах, які використовують ядерну генерацію, виконувалась у дві фази:
- Фаза 1, період виконання з 2007 по 2013 роки
- Фаза 2, період виконання з 2014 по 2020 роки
У 2021 році ЄС створив нову програму для підтримки третіх країн у підвищенні ядерної безпеки. Новий інструмент називається «Європейський інструмент міжнародного співробітництва з ядерної безпеки» (ЄІ-МСЯБ).
Продовження підтримки Європейським Союзом ядерної галузі України має життєво важливе значення як для самої країни, так і для її європейських сусідів. Ця підтримка спирається на європейський досвід розповсюдження ефективної культури ядерної безпеки з акцентом на:
- забезпеченні застосування найвищих стандартів незалежного ядерного регулювання;
- безпечному поводженні з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом;
- вдосконаленому захисті ядерних матеріалів.
Таке конкретне спрямування зусиль дозволило досягти значного підвищення рівня ядерної та радіаційної безпеки в українській ядерній галузі, що відповідало передовій міжнародній практиці.
Крім фінансових інструментів ТАСІС та ІСЯБ, підтримка ядерної безпеки в Україні з боку ЄС включала в себе і суттєві внески на «Рахунок ядерної безпеки» (РЯБ) і в «Чорнобильський фонд Укриття» (ЧФУ), якими керував Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Фінансовий внесок ЄС до ЧФУ становить майже 30% від його загальної суми в 1,5 млрд євро. Офіційна передача Нового безпечного конфайнменту Україні відбулася 10 липня 2019 року.
Внесок ЄС у РЯБ, який перевищив 50 млн євро, сприяв будівництву об’єктів, призначених для використання під час довгострокової програми зняття з експлуатації енергоблоків 1, 2 і 3 Чорнобильської АЕС.
Зважаючи на політичну нестабільність, яка розпочалась у листопаді 2013 року і продовжувалась у 2014 році в більшості регіонів України, а також вісім років нестабільності на сході країни, підтримка України від ЄС стала одним з наріжних каменів безпеки та довгострокової стабільності країни. Допомога ядерному сектору України через програму ІСЯБ стала істотним елементом цієї підтримки.
Неспровоковане вторгнення сил Російської Федерації в Україну 24 лютого 2022 року підкреслює необхідність продовження надання міжнародної підтримки Україні.
Фінансовий внесок ЄС у програму підвищення ядерної безпеки в Україні перевищує 1,05 млрд євро.
Технічна допомога ЄС Співдружності Незалежних Держав – ТАСІС (1991 – 2006)
На виконання резолюцій Європейської Ради, ухвалених у Дубліні та Римі в 1990 році, Співтовариство заснувало програму технічної допомоги для підтримки реформ і відродження на територіях колишнього Союзу Радянських Соціалістичних Республік.
Двома Регламентами Ради (1991-1995: ЄЕС, Євратом № 2157/91 від 15 липня 1991 р., 1996-1999: Євратом, ЄК № 1279/96 від 25 червня 1996 р.), які охоплюють період з 1991 по 1999 роки, було надано приблизно 4221 мільйон євро на допомогу країнам-партнерам – Вірменії, Азербайджану, Білорусі, Грузії, Казахстану, Киргизстану, Молдові, Монголії, Російській Федерації, Таджикистану, Туркменістану, Україні та Узбекистану.
Наступним Регламентом Ради (ЄК, Євратом № 99/2000 від 29 грудня 1999 р.) виділено 3138 мільйонів євро на підтримку в рамках ТАСІС у 2000-2006 роках.
Метою ТАСІС було передання ноу-хау через технічну допомогу, включаючи проведення досліджень, підготовку планів, надання рекомендацій та проведення навчання. Консультанти з країн ЄС працювали з бенефіціарами, маючи на меті передання ноу-хау та досвіду, які потім повинні були застосовуватися в інших проєктах та організаціях у країні-реципієнті. Фінансування цієї допомоги здійснювалось через прямі платежі з бюджету Співтовариства безпосередньо європейським підрядникам, які надавати технічну допомогу.
Програма ТАСІС ґрунтувалась на засадах і цілях, встановлених в угодах про партнерство і співробітництво та угодах про торговельно-економічне співробітництво, в контексті яких Співтовариство, його країни-члени і країни-партнери спільно працювали заради підтримки ініціатив, що становили спільний інтерес.
У сфері ядерної безпеки програма зосереджувалась на трьох пріоритетах:
- Підтримка розповсюдження ефективної культури ядерної безпеки відповідно до принципів Конвенції про ядерну безпеку, зокрема, шляхом постійної підтримки регулюючих органів і, на рівні станцій, через допомогу на майданчику, включаючи постачання обладнання у випадках, коли така підтримка була найпотрібніша;
- Підтримка розробки та впровадження стратегій поводження з відпрацьованим паливом, зняття з експлуатації та поводження з ядерними відходами, в тому числі на північному сході Росії, у контексті ширшого міжнародного співробітництва;
- Внески у відповідні міжнародні ініціативи, підтримувані ЄС, такі як ініціатива G7/ЄС щодо закриття Чорнобильської АЕС.
Таким чином, головна увага підтримки ЄС у сфері ядерної безпеки в Україні в період 1991-2006 років була спрямована, серед іншого, на такі ключові напрямки:
- Забезпечення надійної та незалежної нормативно-правової бази;
- Забезпечення підвищення безпеки діючих АЕС країни;
- Підготовка до безпечного зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС;
- Підтримка України в приведенні безпечний стан енергоблоку №4 Чорнобильської АЕС.
Через програму ТАСІС ЄС забезпечив виконання понад 475 проєктів з підвищення безпеки, вклавши в Україну понад чотириста мільйонів Євро.
У січні 2007 року на зміну ТАСІС прийшов Інструмент співробітництва з ядерної безпеки (ІСЯБ).
Дивіться також:
Інструмент ЄК зі співробітництва у сфері ядерної безпеки – ІСЯБ
У 2007 році на зміну ТАСІС прийшов Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки (ІСЯБ). Фаза 1 ІСЯБ тривала з січня 2007 до кінця грудня 2013 року і зосереджувалася на таких напрямках:
- підвищення рівня ядерної безпеки, зокрема, у сфері нормативно-правової бази та управління безпекою ядерних установок (проєктування, експлуатація, техобслуговування і ремонт, зняття з експлуатації);
- безпечне транспортування, обробка та захоронення радіоактивних відходів;
- реабілітація колишніх ядерних об’єктів і захист від іонізуючого випромінювання від радіоактивних матеріалів;
- Eаварійна готовність та аварійне реагування (запобігання аваріям та реагування у разі аварії);
- сприяння міжнародному співробітництву у сфері ядерної безпеки.
Цілі Фази 2 ІСЯБ (2014-2020 р.р.) були визначені таким чином:
- сприяння ефективній культурі ядерної безпеки і впровадження найвищих стандартів ядерної безпеки та радіаційного захисту, постійне підвищення рівня ядерної безпеки;
- відповідальне й безпечне поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами, реабілітація колишніх ядерних об’єктів та установок;
- створення бази та методології для застосування ефективних і дієвих механізмів безпеки ядерних матеріалів у третіх країнах.
Підтримка України з боку Європейської Комісії в рамках ІСЯБ зосереджувалась на виконанні проєктів з «м’якими» результатами (тобто зменшилась кількість проєктів, що передбачали постачання обладнання). Наприклад, у секторі Підтримка Оператора співробітництво було пов’язано з виконанням проєктів на підтримку підвищення культури безпеки, аварійну готовність, впровадження передового міжнародного досвіду технічного обслуговування та ремонту АЕС, а також сучасних підходів до безпечного управління та експлуатації АЕС.
Одним з ключових проєктів, що став наріжним каменем для підвищення культури безпеки, був спільний проєкт ЄС та України зі створення Національного центру підготовки ремонтного та керівного персоналу для НАЕК «Енергоатом». Цей проєкт розпочався в 2009 р., фінансовані ЄС елементи були завершені в 2012 р., а на повну потужність центр підготовки, збудований НАЕК «Енергоатом», запрацював у 2018 р. В його розпорядженні є єдиний у світі повномасштабний тренажер ядерного реактора ВВЕР-1000.
Зважаючи на позитивні результати спільної перевірки ядерної безпеки, проведеної ЄК, МАГАТЕ та Україною, оприлюднені в 2010 р., а також з огляду на значно зрослу фінансову стабільність української атомної експлуатуючої організації (Оператора), пряма підтримка Оператора через програму ІСЯБ після 2012 р. завершилася. Проте НАЕК «Енергоатом» продовжує отримувати користь завдяки своєму стратегічному партнерству з ЄС у формі кредиту Євратом/ЄБРР в розмірі 600 млн євро, спрямованому на виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки компанії.
Спільно з Міністерством захисту довкілля і природних ресурсів України та Державним агентством України з управління зоною відчуження НАЕК «Енергоатом» продовжує долучатися до програми ЄС з ядерної безпеки як член Робочої групи з визначення фінансованої ЄС програми співробітництва у сфері ядерної безпеки.
ІСЯБ сприяє впровадженню високих стандартів ядерної безпеки серед регулюючих органів у країнах за межами ЄС, високих стандартів радіаційного захисту та застосуванню ефективних і дієвих заходів безпеки ядерних матеріалів. Головні зусилля спрямовані на підтримку в формуванні й подальшому розширенні можливостей ядерної та радіаційної безпеки, допомогу відповідним країнам у виконанні їхніх енергетичних стратегій відповідно до передового світового досвіду безпеки.
Особлива увага приділяється гарантіям, оскільки розповсюдження неконтрольованих ядерних матеріалів, якщо вони потраплять до рук терористів, становить серйозну небезпеку. Крім того, в Україні на підтримку заходів з ліквідації наслідків Чорнобильської аварії 1986 р., було реалізовано низку ініціатив, спрямованих на покращення здоров’я населення та екологічної ситуації в Чорнобильській зоні відчуження та навколо неї.
Хоча ЄС усвідомлює, що рішення про використання ядерної енергії є суверенним рішенням, в найкращих інтересах ЄС, щоб ядерні установки експлуатувалися безпечно і щоб ядерні матеріали були під належним обліком і контролем. ЄС розглядає створення міцної й непохитної ядерної структури як глобальне першочергове завдання. Ця мета повинна бути досягнута завдяки ефективному співробітництву, спрямованому на запобігання аваріям і досягнення відповідності найвищим стандартам безпеки. Досягненням цих цілей програма ІСЯБ безпосередньо відповідає на необхідність дій з боку ЄС у сфері ядерної безпеки.
Динаміка бюджету ІСЯБ, виділеного для України в рамках РПД 2007-2020 (в млн. євро). ЧФУ – Чорнобильський фонд «Укриття», НБК – Новий безпечний конфайнмент
Протягом першої фази Інструмент охопив понад 20 країн-партнерів у всьому світі, його бюджет склав 525 млн. євро, тобто близько 75 млн. євро на рік.
Аварія на АЕС Фукусіма Дайічі в березні 2011 р., як і спадок Чорнобиля, свідчать про незмінну глобальну актуальність ядерної та радіаційної безпеки, підтверджують необхідність і надалі докладати зусилля для подальшого вдосконалення, дотримання найвищих стандартів на глобальному рівні. Обидві аварії яскраво продемонстрували, що наслідки ядерної аварії для здоров’я, суспільства, довкілля та економіки можуть виходити далеко за межі національних кордонів, а, можливо, поширюватись і на весь світ.
Після аварії на Фукусіма Дайічі ЄС ініціював комплексну оцінку ризиків і безпеки на діючих атомних електростанціях в ЄС та сусідніх країнах.
Відповідно до положень Постанови Ради ЄС (EURATOM) № 237/2014 від 13.12.2013 р., співробітництво у рамках Фази 2 ІСЯБ переслідує такі конкретні цілі:
- сприяння ефективній культурі ядерної безпеки і впровадження найвищих стандартів ядерної безпеки та радіаційного захисту, постійне підвищення рівня ядерної безпеки;
- відповідальне й безпечне поводження з відпрацьованим ядерним паливом і радіоактивними відходами, реабілітація колишніх ядерних об’єктів та установок;
- створення бази та методології для застосування ефективних і дієвих механізмів безпеки ядерних матеріалів у третіх країнах.
У червні 2018 року Європейська Комісія оприлюднила пропозицію щодо постанови Ради про заснування Європейського інструменту міжнародного співробітництва з ядерної безпеки (ЄІ-МСЯБ), який повинен доповнити Інструмент сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва на підставі Договору про створення Євратома (COM (2018)462. Цей новий інструмент прийшов на зміну ІСЯБ у 2021 р. і діятиме до 2027 р.
Європейський інструмент міжнародного співробітництва з ядерної безпеки (ЄІ-МСЯБ)
У червні 2018 року Європейська Комісія оприлюднила пропозицію щодо постанови Ради про заснування Європейського інструменту міжнародного співробітництва з ядерної безпеки. Пропозицію було схвалено 27 травня 2021 року постановою Ради 2021/948 «Європейський інструмент міжнародного співробітництва з ядерної безпеки, що доповнює Інструмент сусідства, розвитку та міжнародного співробітництва – глобальна Європа на основі Договору про створення ЄВРАТОМ – основний зміст».
ЄІ-МСЯБ замінив ІСЯБ, діятиме до грудня 2027 року і має загальний бюджет у сумі 300 млн євро. Як і в його попередника, географічне охоплення ЄІ-МСЯБ поширюється на весь світ. Таким чином, Комісія планує подальший внесок у ядерний сектор України через цей новий інструмент.
Подовження підтримки України з боку ЄС до 2027 року, зокрема, за напрямком поводження з радіоактивними відходами, допоможе країні отримати такі необхідні додаткові ресурси і виконати свої зобов’язання щодо повної реалізації своєї національної стратегії поводження з радіоактивними відходами до 2035 року.
Слід зазначити, що до 2022 року було досягнуто численних стратегічних покращень у розбудові сильної та безпечної системи поводження з РАВ в Україні завдяки використанню ДАЗВ результатів багатьох минулих проєктів ТАСІС та ІСЯБ. Передбачається, що стратегічні покращення і надалі розвиватимуться завдяки двом проєктам ІСЯБ, спрямованим на створення інфраструктури для управління програмами та проєктами у складі ДАЗВ і впровадження вдосконаленої культури ядерної безпеки, що узгоджується з сучасними методами управління. Результати цих двох проєктів також сприятимуть кращому виконанню майбутніх проєктів, фінансованих ЄС, і координації з українськими власними інструментами фінансування.
За минулі вісім років Україна стикалася з багатьма труднощами, включаючи нещодавню й найважчу – неспроковане вторгнення Російської Федерації в лютому 2022 року.
Попри те, що чисельні ядерні та радіологічні об’єкти в Чорнобильській зоні відчуження не зазнали значного впливу, окупація зони силами Російської Федерації в лютому та березні 2022 року залишила по собі пошкодження інфраструктури на суму понад 100 млн євро. Передбачається, що після тимчасової окупації Росією найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції, руйнування лікарень та промислових об’єктів постане потреба в підтримці при радіаційному очищенні, розміри якої поки що не можна оцінити. Європейська Комісія у співпраці з іншими міжнародними донорами допомагає Україні підтримувати, а де необхідно, підвищувати ядерну та радіаційну безпеку. Обсяги необхідного сумарного фінансування величезні, і ЄІ-МСЯБ зробить суттєвий внесок у програму відновлення.
Головною метою ЄІ-МСЯБ є досягнення значного і стабільного підвищення рівня ядерної та радіаційної безпеки, помітного покращення культури ядерної безпеки в країні.
Пріоритети Європейського інструменту міжнародного співробітництва з ядерної безпеки:
- сприяння поширенню ефективної культури ядерної безпеки відповідно до принципів Конвенції про ядерну безпеку, зокрема, шляхом продовження підтримки ядерного регулюючого органу;
- сприяння розробці та реалізації стратегій поводження з відпрацьованим паливом та радіоактивними відходами і зняття з експлуатації в контексті ширшого міжнародного співробітництва;
- підтримка в застосуванні ефективних засобів захисту ядерних матеріалів.
Зацікавлені сторони програми з ядерної безпеки
Європейська Комісія
Комісія – це політично незалежна інституція, що представляє і підтримує інтереси ЄС в цілому. Європейська Комісія є рушійною силою в інституційній системі ЄС: вона вносить пропозиції щодо законодавчих актів, політики й програм дій, вона ж відповідає за виконання рішень Європейського Парламенту й Ради Європейського Союзу. Європейська Комісія була створена у 1950-х на основі установчих договорів ЄС.