Програми ЄК з ядерної безпеки

Після катастрофічної аварії на Чорнобильській атомній електростанції в 1986 році розпад Радянського Союзу в 1990 році відкрив двері для допомоги західними країнами Україні в підвищенні ядерної безпеки в атомній галузі.

Взаємодія Європейського Союзу з Україною розпочалася в 1991 році зі створення фінансового інструменту «Технічна допомога Співдружності Незалежних Держав» (ТАСІС).

У сфері ядерної безпеки на зміну ТАСІС у січні 2007 року прийшов «Інструмент співробітництва з ядерної безпеки» (ІСЯБ). Програма ІСЯБ, спрямована на сприяння підвищенню ядерної безпеки в усіх третіх країнах, які використовують ядерну генерацію, виконувалась у дві фази:

  1. Фаза 1, період виконання з 2007 по 2013 роки
  2. Фаза 2, період виконання з 2014 по 2020 роки

У 2021 році ЄС створив нову програму для підтримки третіх країн у підвищенні ядерної безпеки. Новий інструмент називається «Європейський інструмент міжнародного співробітництва з ядерної безпеки» (ЄІ-МСЯБ).

Продовження підтримки Європейським Союзом ядерної галузі України має життєво важливе значення як для самої країни, так і для її європейських сусідів. Ця підтримка спирається на європейський досвід розповсюдження ефективної культури ядерної безпеки з акцентом на:

  • забезпеченні застосування найвищих стандартів незалежного ядерного регулювання;
  • безпечному поводженні з радіоактивними відходами та відпрацьованим ядерним паливом;
  • вдосконаленому захисті ядерних матеріалів.

Таке конкретне спрямування зусиль дозволило досягти значного підвищення рівня ядерної та радіаційної безпеки в українській ядерній галузі, що відповідало передовій міжнародній практиці.

Крім фінансових інструментів ТАСІС та ІСЯБ, підтримка ядерної безпеки в Україні з боку ЄС включала в себе і суттєві внески на «Рахунок ядерної безпеки» (РЯБ) і в «Чорнобильський фонд Укриття» (ЧФУ), якими керував Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР). Фінансовий внесок ЄС до ЧФУ становить майже 30% від його загальної суми в 1,5 млрд євро. Офіційна передача Нового безпечного конфайнменту Україні відбулася 10 липня 2019 року.

Внесок ЄС у РЯБ, який перевищив 50 млн євро, сприяв  будівництву об’єктів, призначених для використання під час довгострокової програми зняття з експлуатації енергоблоків 1, 2 і 3 Чорнобильської АЕС.

Зважаючи на політичну нестабільність, яка розпочалась у листопаді 2013 року і продовжувалась у 2014 році в більшості регіонів України, а також вісім років нестабільності на сході країни, підтримка України від ЄС стала одним з наріжних каменів безпеки та довгострокової стабільності країни. Допомога ядерному сектору України через програму ІСЯБ стала істотним елементом цієї підтримки.

Неспровоковане вторгнення сил Російської Федерації в Україну 24 лютого 2022 року підкреслює необхідність продовження надання міжнародної підтримки Україні.

Фінансовий внесок ЄС у програму підвищення ядерної безпеки в Україні перевищує 1,05 млрд євро.

JSO, офіс 420, вул. Володимирська 49А, 01001 Київ, Україна

Enconet Consulting Ges.m.b.H., Kolingasse 12/7, A-1090 Vienna, Austria
Застереження: відповідальність за зміст цього вебсайту несе виключно компанія ENCO, і він не обов’язково відображає точку зору ЄK
Copyright © 2005-2022. All rights reserved